Animowany teledysk : za i przeciw

Dlaczego akurat animowany teledysk? Na polskim rynku muzycznym jest wielu artystów, którzy chcą zaistnieć w umyśle szerszej publiczności. Sam kawałek może być hitem, ale bez odpowiedniej oprawy wizualnej trudno będzie go promować. Artysta w takiej sytuacji ma dwa wyjścia. Teledysk nakręcony kamerą albo animowany.
Nakręcenie teledysku to bardzo duże koszta, na które często nie stać początkowego artystę, a efekt przy ograniczonym budżecie jest często słaby.
Ekonomicznym i dającym dobre rezultaty sposobem na promocję utworu muzycznego jest animowany teledysk, który nie zniknie w morzu innych nagranych kamerami pseudoteledysków. Animacja ma olbrzymią przewagę nad klasycznymi teledyskami.
Samą swoją formą wizualną może nawiązywać do utworu, do tego dochodzi warstwa narracyjna, którą można przekształcać jak tylko się chce, bez liczenia budżetu, ile by to kosztowało, gdybyśmy chcieli to nagrać kamerą.

Jak wygląda praca nad animowanym teledyskiem?

Po pierwsze: utwór i rytm .

Sam utwór muzyczny narzuca pewne skojarzenia, co pozwala zawężać poszukiwania stylu plastycznego, w jakim ma być zaanimowany teledysk. Rytm utworu muzycznego często determinuje tempo całego filmu animowanego, szybkość cięć i tempo prowadzonej akcji.

Po drugie: słowa

Tekst piosenki często jest gotową kanwą opowieści i można go interpretować wielorako, co daje możliwość na świeże, ciekawe podejście do całego filmu.

Po trzecie: treść

Zadanie sobie pytania: „O czym właściwie ma być teledysk?” pozwala na zastanowienie się, nad tym, co chce się powiedzieć danym teledyskiem, a także skłonić odbiorcę do określonej dywagacji, a może tylko przebiegać na czystej frajdzie graficznej i niczym więcej.

Po czwarte: kolaudacja

Zadowolony klient to szczęśliwy klient. Teledysk powinien spełniać wszystkie pierwotne założenia i dostarczać odbiorcy frajdy wizualnej i intelektualnej zabawy.
Czy stać mnie na animowany teledysk?

Oczywiście animacja w dzisiejszych czasach jest znacznie tańsza w produkcji, niżeli to było 10 lat temu, a i zapotrzebowanie na nią stale rośnie. Przewagą animacji nad klasycznym filmem jest możliwość tworzenia odrębnych światów, unikatowych wizualnie i często współgrających z samą muzyką.

Opracował: Łukasz Góras
Unrealistic studio
(c)2019, Wszelkie Prawa Zastrzeżone